Connect with us

Новини Вінниці

Знавець хлібних традицій: Вінницька випічка стане таким ж брендом, як київський тортАнна МІШИШИН

28 січня 15:00 год
0

Знавець хлібних традицій: Вінницька випічка стане таким же брендом, як Київський торт

Фото: Особистий архів Світлани Творуни

Занесено до списку культурної спадщини

Міністерство культури визнало вінницький обрядовий хліб культурним надбанням України та внесло його до Національного переліку таких об’єктів.


Світлана Творун.  Фото: особистий архів

Світлана Творун. Фото: особистий архів

Вінницький хліб дослід етнограф Світлана Творун віддав близько 40 років, він почав збирати інформацію про унікальну місцеву випічку ще в аспірантурі. Завдяки її роботі список елементів культурної спадщини країни поповнився обрядовою випічкою, якої лише у Вінниці налічується близько сотні видів – це поки що, адже дослідження не закінчуються.

– Коли я починала досліджувати вінницьку випічку, то знала близько 15 видів обрядового хліба, – пояснює вона. KP.UA Світлана Творун. – Це хліб, який випікають до календарних чи родинних свят – від Різдва та Маланки до весілля та хрестин. У першому селі мені розповіли про невідому раніше ялинку, яку пекли не для людей, а для короваю. У селах на Вінниччині цей хрестоподібний хліб називають «Різдвяник» і печуть його на Різдво. Висить, поки корова не народить теля, а потім його годують.


«Різдво» — це Різдво пекли не для людей, а… для короваю. Фото: особистий архів Світлани Творуни

З самого початку своїх досліджень етнограф почала відкривати для себе, а згодом і для інших у своїх статтях, фільмах і книгах, багатий світ подільської випічки. Тут також є книшний різдвяний хліб, яким, за повір’ям, тим більше роздають, чим більше гостей прийде родичів на тому світі, бо їхні душі обов’язково прийдуть на Святвечір; пироги з гречкою та сиром, які готували в Літинському районі – складалися зі зліплених в один пиріг пиріжків і означали тісні родинні стосунки; та «сончата» — солодкі коржі у формі сонечка, які навесні та влітку пекли для дітей Гайсинського району. На Спас у серпні також пекли солодкі капці – обов’язково з борошна нового врожаю, їх називали «спасами».

«Якось я дізналася, що майже кожне свято на Вінниччині має свою випічку, – це змусило звернути увагу на обрядовий хліб, – продовжує Світлана Творун. – У нас багато музеїв хліба, фестивалів хліба, в Радянському Союзі інколи пекли «ленінградський блокадний хліб», але мене як етнографа цікавили українські традиції.Марія та Михайло Яковенки та їхній весільний торт.  Вінниця, 2019. Фото: особистий архів Світлани Творуни

Марія та Михайло Яковенки та їхній весільний торт. Вінниця, 2019. Фото: особистий архів Світлани Творуни

У магазини повернули обрядові хліби

Розкрити таємницю подільської випічки з кожним роком все важче – ці традиції, які тут приховані, давно забуті. Але Світлана Творун із Вінницьким обласним центром народної творчості та однодумцями намагаються їх відродити – і їм це вже вдалося.

«У Вінниці основний день — поминання Святої Трійці, і на це свято калачі несуть на цвинтар, — розповідає Світлана Творун. – Оскільки я постійно була на роботі, то не встигала пекти ці калачі, а якось він по радіо поскаржився: «Ну як же — все в магазині, коси, булочки, а вдень калачі з вогнем!» Мене почули – наступного року до цього свята прилавки магазинів були повні калачів!

Якось до Світлани Олександрівни підійшла її студентка, яка працювала на пекарні, і запитала, які обрядові хліби можна спекти.

– Я розповідав їй про тих, кого тоді знав, – зазначає наш партнер. – Зараз у магазинах можна знайти ті ж калачі, великодні «дракончики». Раніше навіть діти робили перші кроки до хліба, який клали перед ними на стілець, зі словами: «Іди на хліб сіль, щоб добру мати». Зараз долари зберігаються – бути грошима.Весільний коровай подружжя Яковенків перед випіканням.  Фото: особистий архів Світлани Творуни

Весільний коровай подружжя Яковенків перед випіканням. Фото: особистий архів Світлани Творуни

«Куліч» — українське ім’я

Обрядовою випічкою поступово захоплюються пекарні, але бабусі в селах її давно не печуть. Бояться – може щось не підійде, тісто не підійде чи піч підведе. І місимо дуже довго, калачі – дві години, а весільний коровай – і того більше!

«Коли доручала племінниці, то не знайшла жінку, щоб пекти весільний торт, — скаржиться Світлана Творун. – Те, що продають у пекарнях із лебедями, – не наша традиція. Немає в каталогах і українських весільних короваїв. За подільською традицією по краях мають бути «змійки», посередині — восьмикінечний хрест і «троянди», по кутах — шишки, весь коровай прикрашають дрібними квіточками, які називають волошками. Згідно з народною міфологією, волошки – це сліди поцілунку з неба коханої країни. Там, де небо цілується із землею, з’являються волошки. На батоні не повинно бути порожнього місця! Це глибока міфологія – так небо має оберігати молоду пару.

Великдень у Вінниці називають бабками, а не паскою. Але кулич, як з’ясувала Світлана Творун, теж український хліб, а не російський, як прийнято вважати.

– Назва «кулич» походить від слова «кула» – «кулястий хліб», – зазначає дослідник. – Куліч солодший, його носять на цвинтар, а великодні «бабки» пишні, здобні, їдять вдома. А паски у нас не було, паска – це від єврейського «Песах», якого в Україні не святкували.Ритуал

Обряд «Подаяння» для пастухів на Розори. Фото: особистий архів Світлани Творуни

Діти пекла “Юрики” і весняні “Миколайчики”

У книзі «Українські обрядові хліби» Світлани Творун є й кілька хлібів з інших регіонів – наприклад, весільні короваї з іменами молодих із Закарпаття та «корочун» і хліб «дерево» (поминальний хліб) зі Львівщини. Але більшість – вінничани. Наприклад, «господарський хліб» – із трьох хлібів, покладених одна на одну. Унизу – житній хліб, на ньому – «Василів хліб», який пекли на Різдво і залишали до Василя чи старого Нового року, а на ньому – йорданський калаш.

– Калачі бувають двоповерховими і навіть двоповерховими, – продовжує Світлана Творун. – Печуть на свята та для привітання Грецької Богородиці різдвяною піснею та для померлого родича.

Дівчина, яку прийшли привітати хлопці, вийшла до них із частуванням – мискою яблук, горіхів, цукерок, а також калачів.


«Миколайчики» пекли не на зиму, а на весняного Миколу.  Фото: особистий архів Світлани Творуни

«Миколайчики» пекли не на зиму, а на весняного Миколу. Фото: особистий архів Світлани Творуни

На Різдво також пекли калачі з промінцями — їх називали «божич» або «божа коляда», у вигляді зірки чи хліба, на поверхню якого клали вісім-шестипроменеві сонечка з крученими променями. поза.

На Водохреща — золотий, на «жиланний понеділок» (Чистий понеділок — перший день посту. — Авт.) — «жильники», на Середохрестя, в середині посту — хліб, на Благовіщення — «. galepie”. Було п’ять видів «чайок» — «пташина лапка», «пташине гніздо», якою кликали лелеку в хату, — за повір’ям, приносила удачу. Назвали їх саме через «р», хоча тісто — звичайна галетка.

– На Юрія пекли калачі, хлібці або «юрики», на Миколу Весняного – «Миколайчики», на Вознесіння – хліб-«драбинку», на зелені свята – книші та паляниці, – розповідає дослідник. – Це величезний пласт культури, хліб для українців завжди був святинею. Коли чекали гостей, господарі йшли до воріт з хлібом, іноземних чи іногородніх послів зустрічали з хлібом на кордоні краю чи країни. І зараз делегації теж часто зустрічають з хлібом в аеропортах. Це означало, що наш хліб святий. Мовляв, ми даємо тобі палицю, а не шаблю, і тому хочемо тебе тут бачити і добре ставитися. Посли чи гості мали цілувати хліб, а це означало, що вони для нас не становлять небезпеки. По-перше, не можна ламати хліб, мочати його в сіль і жувати – це російська традиція, і його потрібно цілувати. А потім, якщо хочеш, поламай, пожуй, візьми з собою, загорнувши в рушник.

Для дітей на Різдво пекли «святкові коржі» з маком, родзинками, вишнями. Вважалося, що якщо дитина, яка потрапила в скрутне становище або заблукала, згадає, з чим прийшов святковий пиріг, то це допоможе їй знайти шлях або вірне рішення.Було п’ять видів «чайок» — «пташині лапки», «пташині гнізда», якими кликали лелеку до хати.  Фото: особистий архів Світлани Творуни

Було п’ять видів «чайок» — «пташині лапки», «пташині гнізда», якими кликали лелеку до хати. Фото: особистий архів Світлани Творуни

Мрію створити Хлібонауковий центр

Світлана Творун опитала 150 жінок з Вінниччини та інших регіонів. Щоправда, точних рецептів обрядової випічки немає – у селах усе роблять «на око». Жодна бабуся не дасть точного рецепту: «муки — скільки треба, консистенції — як сметана»…

Тісто для калачів може бути як здобним, так і пісним, на великодню «бабу» – здобним.

– Я почала досліджувати хлібні традиції у 1985 році – тоді можна було знайти набагато більше, ніж зараз, – зауважує Світлана Творун. – Але цей список, мабуть, ще не повний.

Світлана Творун мріє про науковий центр дослідження обрядового хліба з програмами навчання пекарів секретам вінницької випічки.

– Якщо мріяти про справжнє відродження обрядового хліба, то будувати його потрібно на професійній основі, – ділиться дослідник. – Наприклад, на базі профтехучилища, де викладали б курс обрядового хліба, де були б технології та професійні пекарі, які б вміли виготовляти обрядовий хліб з урахуванням традицій. Це необхідна умова для проведення майстер-класів. Тоді у нас будуть у продажу книші і коровайниці з рушницею і хрестом, тоді ми повернемо традиції. Поки що більшість нашого населення купує хліб, а не пече його.

Етнограф впевнений, що обрядовий хліб може стати таким же брендом, як київський пиріг чи львівська кава, як сало. Звичайно, його можна спекти в звичайній духовці або пекарні – не потрібно шукати духовку і качалку. За словами Світлани Творунової, поки обряди сприйматимуть як щось бездіяльне та відстале, навряд чи відновлення традицій буде йти швидкими темпами.Святковий торт

Святковий торт «сімейний» (family cakes) – багато коржів, склеєних в один великий. Фото: особистий архів Світлани ТворуниЩоб підтримати українських військових, тисни >ТУТ<.

Джерело: https://kp.ua/ua/life/a663000-znavets-khlibnikh-traditsij-vinnitska-vipichka-stane-takim-zh-brendom-jak-kijivskij-tort

Comments

Новости