Connect with us

Новини Вінниці

успішні історії запровадження е-квитка і де між ними Львів


“Еспресо.Захід” розповість кілька успішних історій впровадження електронних квитків у різних містах України.

Київ – е-квиток вже працює в маршрутках, але система ще не завершена

У Києві вже кілька років триває впровадження автоматизованої системи нарахування плати за проїзд (e-ticket). Спочатку говорилося, що система запрацює в повному обсязі наприкінці 2019 року, потім цю дату перенесли на кінець 2020-го, потім на середину 2021-го, і врешті ОДА повідомила, що все буде повністю завершити лише у 2023 році. Насправді ж система працює вже кілька років, спочатку у всіх видах міського транспорту, а наприкінці жовтня 2022 року безготівковий розрахунок дійшов і до столичних мікроавтобусів.

Наприкінці 2017 року керівництву міста вдалося провести тендер на встановлення обладнання, необхідного для впровадження електронного квитка. Переможцем тендеру стала компанія “Амріта Комплексні рішення” (Київ), яка зобов’язалася встановити 1500 комплектів систем і 300 приладів контролю за 365 млн грн. У квітні 2018 року за результатами тендеру КМДА додатково замовила ТОВ «Амріта Комплексні рішення» серверне обладнання на суму 59,45 млн грн. Крім того, на Prozorr було проведено ряд процедур, а компанії ТОВ «Амріта Комплекс Солюшнс» перераховано десятки мільйонів гривень на тестування обладнання та виправлення помилок у роботі. Важливо підкреслити, що з 2018 року система почала працювати в дослідному режимі, а з січня 2019 року валідатори почали фіксувати подорожі пільговиків. Наприклад, у Львові початок тестування та реєстрацію пільговиків розпочали лише 13 січня 2022 року.

Щоб скористатися електронним квитком у Києві, ви можете придбати одноразовий QR-квиток або Kyiv Smart Card з можливістю додавання пільгових турів. Ви також можете купити квиток прямо на своєму гаджеті або оплатити карткою.

Цікавим фактом є те, що виробником валідаторів і бортових комп’ютерів для роботи електронних квитків у Києві стала естонська компанія «Ridango AS». У 2019 році ця компанія також брала участь у тендері у Львові на впровадження електронного квитка. Серед фіналістів естонці поступилися чесько-українському консорціуму компаній Mikroelektronika та SoftServe. «Ріданго АС» не погодилася з такими результатами і подала скаргу до ЄБРР, але це не змінило остаточного рішення львівських чиновників.

Вінниця – система працює повністю, але час від часу трапляються збої

У Вінниці на початку 2018 року успішно пройшов тендер на постачальника обладнання для автоматизованої системи збору плати за проїзд у громадському транспорті. А вже у травні було підписано договір із чеською компанією «Mikroelektronika».

Фінансування проекту – 5,5 млн євро від Європейського банку реконструкції та розвитку; млн євро з міського бюджету. Компанія «Мікроелектроніка» виготовила чотири тисячі одиниць обладнання. А це понад 2000 валідаторів, близько 700 бортових систем, 50 інформаційних табло, близько 600 POS-терміналів для поповнення карток, серверне обладнання, допоміжне обладнання.

Восени 2019 року почалися випробування системи з боку транспорту. З 1 травня 2020 року весь громадський транспорт Вінниці переходить на безготівкову оплату проїзду. Відтоді проїзд оплачували муніципальною карткою «Вінниця», безконтактною банківською карткою та смартфоном із технологією NFC – через валідатори або купуючи квиток за допомогою QR-кодів.

З червня 2021 року у Вінниці запрацювала автоматизована система оплати проїзду в автобусах. Власне, система вже понад рік повністю запрацювала та завершена. Проте час від часу трапляються збої в роботі додатку «Е-квиток Вінниця» та при поповненні мінімальної картки.

Але найголовніше про впровадження електронного квитка у Вінниці – скандальних історій з цим питанням не було. Проект був спланований і реалізований.

Стрий першим на Львівщині запустив е-квиток

Територіальна громада м. Стрий налічує близько 100 тис. осіб і складається з 47 населених пунктів. Однак у плані впровадження електронного квитка вони лідирують. Адже лише за рік там вдалося запровадити автоматизовану систему оплати проїзду. Цікаво й те, що на Стрийщині найнижча ціна запровадження електронного квитка. Адже на обладнання однієї транспортної одиниці пішло близько 300 доларів. На транспортні засоби встановлено 60 валідаторів. Тобто вартість обладнання становить близько 20 тисяч доларів.

Ініціативу запровадження електронного квитка реалізували спільно територіальна громада Стрия, підрядник ТОВ «Українські геоінформаційні системи» та перевізник Стрийське АТП.

Впровадження електронної системи оплати проїзду стартувало в грудні 2021 року, коли на перших 10 автобусних лініях протестували валідатори. Проте вже на початку цього року розробник ТОВ «Українські геоінформаційні системи» завершив цю систему і на інших транспортних засобах, які обслуговують Стрийську ОТГ. З 1 липня 2022 року безкоштовний проїзд отримувачів у громадському транспорті був можливий лише за наявності іменних соціальних карток «Соціум», які попередньо оформили у ЦНАПах. Для інших категорій мешканців з кінця серпня цього року з’явилася можливість оплати проїзду транспортною карткою чи телефоном, а наступного року — банківською карткою.

Систему електронного квитка запроваджено на всіх 23 приміських маршрутах, п’яти міських, а також на 17, які перетинають межі Стрийської МТГ (Моршинська ТГ та Грабовецько-Дулібівська ТГ).

«За допомогою нашої системи управління громадським транспортом TREK в режимі реального часу здійснюється контроль та управління автопарком та його роботою на маршрутах. Унікальний комплекс системи оплати проїзду на Стрищині працює одночасно як з тарифними мережами, так і з багатьма ОТГ та управліннями різних рівнів. Крім пільгового проїзду та різних форм оплати проїзду, таким чином цей комплекс може керувати автобусами на маршруті, інформувати водіїв онлайн про випередження або запізнення та іншу необхідну для роботи інформацію», кажуть у компанії «Українські геоінформаційні системи» та наголошують, що система електронного квитка на Стрищині є повністю українською розробкою і «своєю унікальністю значно випереджає час навіть європейських інтеграторів систем AFC».

Безготівковий розрахунок ще не є повноцінним АСОП

У багатьох містах України також доступна безготівкова електронна оплата проїзду. Наприклад, у Тернополі, Чернівцях, Одесі, Дніпрі, Полтаві та багатьох інших містах. Однак важливо розуміти, що це ще не повноцінна автоматизована система обліку оплати проїзду, яка фактично змінює філософію перевезень у громадському транспорті.

«Це схоже на електронний квиток, тому що можна розрахуватися безготівково, піднісши смартфон до валідатора, але не буде виконано головне завдання – сервіс оплати миль, який змінює філософію перевезень і змінює якість перевезень. e-ticket, зрозуміло, що компанія за будь-яких умов може заробити стільки гривень, коли автобус проїде стільки кілометрів роботи.В цьому суть е-квитка.А з електронною формою оплати ринок однаково, скільки заробиш, стільки й матимеш.Бізнес залишиться в ринкових умовах, як є, просто у нього буде менше грошей і місто більше не матиме важелів впливу на покращення якості громадського транспорту, – зазначив транспортний експерт, керівник «За якісний транспорт» Святослав Товстига.

Читайте також: Десятирічна історія (НЕ)запровадження електронного квитка у Львові

Ані повноцінної безготівкової оплати (тільки в електротранспорті), ані де-факто АСОП у Львові не запроваджено. Хоча майже весь громадський транспорт міста вже близько року обладнаний валідаторами, на жаль, ними користуються лише отримувачі, які отримали свій Leokart. Усі інші моменти, а саме перехідне тестування для всіх категорій пасажирів, запуск програми електронного квитка, друк транспортних карток та багато іншого, наразі призупинені.

Слідкуйте за найважливішими новинами Львова, області, України та світу разом з “Еспресо.Західо”! Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook, Telegram-канал і твіттер.

Щоб підтримати українських військових, тисни >ТУТ<.

Джерело: https://zahid.espreso.tv/kiiv-vinnitsya-striy-uspishni-istorii-zaprovadzhennya-e-kvitka-i-de-mizh-nimi-lviv

Comments

Новости