Connect with us

Новини Вінниці

Резніков розповів про алгоритм забезпечення армійців безперебійним харчуванням в умовах бойових дій


Міністр оборони України Олексій Резніков детально розповів про питання забезпечення армії продовольством перед засіданням профільного комітету за участю представників НАБУ, СБУ та СБУ. Зокрема, він розповів, скільки коштує харчування одного бійця на день, скільки контрагентів уклали договори з Міноборони на надання послуг з харчування та чому Держаудитслужба почала перевірку Міноборони.

Детальну інформацію щодо питання забезпечення армії продовольством міністр опублікував на своїй сторінці у Facebook.

Текст подаємо без змін:

“1️. Спочатку. У 2023 році на забезпечення харчування військовослужбовців виділять десятки мільярдів гривень. Це великий ринок.

Більше року тому цей ринок фактично контролювався монополією. Під час призначення на посаду міністра я публічно зобов’язався демонополізувати послуги громадського харчування. І ми з командою зробили саме це минулої зими. Хоча опір був жахливий. Минулого року монополіст погрожував повністю заблокувати постачання армії продовольства. Це не спрацювало.

Подолання монополії дозволило успішно організувати постачання армії, чисельність якої зросла в кілька разів, незважаючи на всі труднощі активної фази війни.

Неприпустимість монополії – це моя філософія. Адже монополія означає залежність і вразливість. Навіть найкращий постачальник може відчути вищу силу. Або у випадку з бізнесом, він може бути опосередковано придбаний або заблокований ворогом. Тому необхідно уникати монополії у забезпеченні оборони.

На даний момент Міністерство оборони уклало договори з 8 постачальниками на надання послуг харчування. Я пред’явлю ці договори народним депутатам.

Відповідно до контракту, за кожним із постачальників закріплюється певна кількість військових частин. У контракті встановлено правило: якщо один із постачальників не зможе виконати свої зобов’язання, то інші за визначеним алгоритмом «підбиратимуть» військові частини. Щоб цього не сталося, всюди буде забезпечено безперервне постачання їжі.

Окремо хочу наголосити. Харчування здійснюється за принципом «їжа за армією».

Постачальник гарантує постачання продуктів харчування скрізь, де служать підрозділи певної дільниці. Незалежно від кількості локацій і кількості людей в них. Це ризики, які компанія бере на себе при укладенні договору. Це особливі вимоги до логістики.

Це означає, що в Україні немає «тилових» чи «далеких від фронту» регіонів щодо харчування бійців. Той, хто говорить інакше, свідомо бреше.

2️. Інший. Зроблю акцент на слові «послуги». Міністерство оборони не закуповує окремі вироби. Міністерство оборони закуповує послугу комплексного харчування. Тобто доставка певного набору продуктів у військові частини, а в деяких випадках навіть приготування їжі.

Предметом закупівлі є вартість добових для СТО. Ця дієта має чіткі критерії калорійності та інших параметрів. Постачальники гарантують забезпечення певної кількості добового кормового раціону.

Торік ця сума становила 120 грн. на одного техніка з обслуговування в день.

Цього року ми отримали пропозиції від постачальників від 151 до 162 гривень. день.

За результатами переговорів кінцева вартість забезпечення харчуванням одного бійця на добу становить 145,8 грн. Хтось справді вважає цю суму зависокою? У номінальному вираженні вартість послуги зросла на 21,5%. Однак цей показник все ще нижчий за рівень інфляції, який за рік становив 26,6%. Кожна господиня знає, як подорожчали різні види продуктів минулого року і яка була динаміка.

Особливістю контрактів Міноборони є те, що вони укладаються з виконавцями послуг на рік вперед за фіксованою ціною.. Це означає, що це також ризики, на які бере бізнес.

3️. По-третє. Процес укладання договорів та прийняття зобов’язань складається з кількох етапів. Звітування про потреби Міністерства оборони, надання пропозицій підприємців, проведення зовнішньої оцінки цін, укладання контрактів, проведення внутрішнього аудиту, підписання контрактів тощо.

Останньою частиною цього процесу є реєстрація підписаного договору в Держказначействі. Лише після реєстрації в касі виникають фінансові зобов’язання і можуть здійснюватися платежі.

4️. Четверте. Ціни.

Станом на 2016 рік військовослужбовці харчуються за каталогом товарів, який налічує понад 400 найменувань. Посадові особи військових частин (комісій) відбирають продукцію з каталогу з урахуванням раціону, який повинен надати постачальник.

Коли люди дивляться на контракти з 8 постачальниками, то бачать, що ціни на одні й ті самі товари різні. Так само, як відрізняються ціни в торгових мережах, в тому ж «Сільпо», «АТБ» чи «Новусі».

Просто у кожного своя спеціальність. Власне виробництво групи товарів, або ексклюзивні умови з виробниками. Тому десь дешевше м’ясо, а десь риба, овочі чи молоко.

Ціни на продукцію аналізують спеціальні експертні установи, зокрема названий Інститут судової експертизи адв. проф. МІС. Бокаріуса від Міністерства юстиції України. Вони визначають певний діапазон.

Наприклад, на картоплю – діапазон від 7 до 36 гривень. за кілограм, оскільки він буває різних сортів. Це також один із товарів, де спостерігаються значні сезонні коливання цін.

Зараз у ЗМІ лунає величезна кількість дезінформації про ціни.

точно видання “Дзеркало тижня” через півтори доби після публікації він вирізав зі своєї інфографіки кілька позицій, які містили помилкові порівняння, які і без того є найбільш розкрученими. На жаль, це сталося без пояснень. Прийде і розуміння некоректності в інших позиціях.

Порівнюються непорівнянні речі. Ціни за банку або пляшку фасованої продукції з ціною за кілограм. Ціни за літр з ціною за кілограм. Ціни за вагу нетто з ціною за вагу брутто тощо.

Навіть аналізуючи цифри, опубліковані в «Дзеркалі тижня», багато хто відзначав, що ціни на значну кількість товарів нижчі, ніж у сусідньому магазині. Незважаючи на всі ризики для бізнесу.

Те, що видання Zrcadlo vecna підрахувало як 0,2% від вартості контракту, — це приготування їжі підрядником у кількох військових частинах, де з різних причин готують сторонні підрядники. І вже точно не доставка продуктів. Це ще одна помилка, яка вводить в оману.

Також хочу зазначити, що рік тому, проаналізувавши функціонування системи громадського харчування за каталогом, запровадженим у 2016 році, ми дійшли висновку, що більш ефективним рішенням буде забезпечення харчування через купівлю талонів. 52 тижневих меню на рік. Кожен військовослужбовець буде розуміти, що і коли він має отримати.

Восени ми почали аудит системи харчування, який підтвердив актуальність змін. Однак цей перехід потребує великої підготовчої роботи. Адже це перебудова величезного механізму. Ми обов’язково це зробимо. Тепер про конкретний епізод.

5️. П’яте. Я поясню це з точки зору яєць.

Коли нардепи порівняють ціни на курячі яйця в договорах з різними постачальниками, то побачать, що у 7 постачальників ціна коливається в межах 80 грн. до 90,6 грн за десяток Порівняйте з ціною в супермаркетах зараз. Наголошую, що це фіксована ціна на весь 2023 рік з умовою доставки до Львова чи Бахмута.

Лише в документі, опублікованому в ЗМІ, вказана аномальна ціна, яку сприйняли як 17 гривень. шматок. На чому базувалася теорія змови?

Насправді це звичайна технічна помилка постачальника.

Яйця – це єдина категорія з каталогу, яка враховується поштучно в додатку до договору. Постачальник назвав не ціну за штуку, а вагу яєць, коли він переніс дані з однієї таблиці, де все було зведено до конкретної одиниці ваги, в іншу таблицю.

За стандартами кілограм яєць становить близько двох десятків штук в залежності від сорту (вага яйця за стандартами повинна бути від 42 г до 60 г). Ціна 170 грн. за кілограм яєць становить 85 грн. за десяток Що відповідає параметрам інших постачальників і повністю відповідає ринковій ціні. Інститут Бокаріуса зафіксував рекомендовану ціну 90 грн. на десяток Кожен може зважити кілограм яєць і порахувати, скільки їх.

«Яйця на 17 шт» Міноборони не закуповувало і не планує. Хочу звернути увагу на хронологію подій. Договори про надання послуг харчування з постачальниками Міноборони уклало наприкінці грудня 2022 року. Після укладення договорів мій профільний представник організував нараду, де заслухав керівника відповідного відділу.

Помилка компанії з перерахуванням штук на кілограми була відзначена вже тоді, а також деякі технічні помилки в інших замовленнях. Після цього керівника підрозділу відсторонили. Наголошую – наприкінці грудня.

На засіданні комітету я покажу людям офіційний лист від компанії-постачальника, в якому визнається помилка та вимагається внести відповідні зміни.

Народні депутати побачать, що тільки в тому договорі, саме в тому, що опублікований у ЗМІ, в таблиці вказані одиниці виміру – «кілограми». У всіх інших ціна за каталогом або комбінована ціна за кг/шт. Підрядник просить виправити помилку, оскільки внаслідок помилки, згідно з договором, він повинен поставити армії курячі яйця на 17 грн. за кілограм

Якщо дивитися формально, то виправлення цієї помилки збільшить ціну на яйця вдесятеро – з 17 грн. до 170 за кг, від 0.85 грн. за штуку до 8,5 грн. за штуку або 85 грн. за десяток

Наразі завершуються подальші внутрішні перевірки всіх замовлень, військові компоненти звіряються з каталогом, виправляються технічні помилки, готуються додаткові контракти на постачання в межах перевірених параметрів держбюджету тощо.

Потім документи будуть зареєстровані в Держказначействі. Це означає, що документа де-юре, опублікованого в ЗМІ, ще не існує. Вона не витратила на це ні копійки. Твердження про те, що Міністерство оборони «вкрало» або «намагалося вкрасти» мільярди, є повною маячнею.

Просто хтось дізнався про додаткові перевірки і вирішив провести інформаційну атаку.

6️. шосте. За останні кілька днів мене найчастіше хвилювало запитання: чому це відбувається зараз?

Публічна публікація інформації про нібито 2-3 завищені ціни почалася ще в середині минулого тижня. Тобто не після, а до Ramstein, саме тоді, коли продовжувалося уточнення домовленостей.

Той, хто подав для оприлюднення один із договорів і додатків, як мінімум вчинив службовий злочин. Ця особа обов’язково буде встановлена ​​та притягнута до відповідальності. Для цього в СБУ підготували відповідні матеріали. Стають зрозумілими зокрема мотиви.

З огляду на те, що в заявах немає ніякої істоти, окрім маніпуляцій, найбільш очевидною метою здається спроба підірвати довіру до Міністерства оборони у дуже важливий момент. І це не лише службовий злочин.

У будь-якому випадку, щоб усунути всі запитання, я гарантую абсолютну прозорість з боку Міністерства оборони для правоохоронних органів. На моє прохання голова комітету Олександр Завітневич запросив на засідання представника НАБУ та ДБР, щоб усі були «на одній хвилі».

Далі я пропоную Народній партії розглянути питання про створення спеціальної слідчої комісії щодо процесу закупівель, якщо вони визнають недостатніми інші інструменти парламентського контролю. Це створить додаткове навантаження для Міністерства оборони, але ми готові на це піти. Тому що вони впевнені в своїй правоті.

Я не раз висловлював свою позицію: нульова толерантність до корупції. За моєю пропозицією Держаудитслужба почала перевірку Міністерства оборони. Якщо буде доведено, що хтось із чиновників зловживає, вони будуть покарані згідно із законом.

Це не перший випадок, коли Міністерство оборони зазнає фейкової інформаційної атаки під надуманими приводами. Цей дуже схожий на минулорічний, коли ми розкривали монополіста. Щось подібне було восени, коли міністерству передали низку оборонно-важливих активів. Влітку, коли ходили чутки про недостатній контроль над озброєннями, на нас напали абсолютно безпричинно. Так що нічого нового.

Тому ми маємо виконувати свою роботу – всебічно забезпечувати Збройні Сили, захищати країну.

Хто б не був ініціатором цього вкидання, хочу, щоб не було ілюзій. Я не дозволю перекрити постачання армії продовольством або відновити монополію на ринку. Я не дозволю, щоб безпідставні звинувачення лягли в основу блокування поставок зброї. Цього не станеться. Все буде Україна», – написав Резніков.

Новини у зручному форматі на нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info, фото ілюстративнеПідпишіться на Вінниця.info в Telegram

Щоб підтримати українських військових, тисни >ТУТ<.

Джерело: https://www.vinnitsa.info/news/ryeznikov-rozpoviv-pro-alhorytm-zabezpechennya-armiytsiv-bezperebiynym-kharchuvannyam-v-umovakh-boyovykh-diy.html

Comments

Новости